Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Filtr monochromatyczny w telefonie.

Porady

Filtr monochromatyczny w telefonie.

Zauważyłeś, że zbyt dużo czasu spędzasz przed ekranem telefonu? Jak ograniczyć korzystanie z telefonu, kiedy nie da się z niego całkiem zrezygnować. Czy filtr monochromatyczny może być ratunkiem?

Telefon to nasze codzienne narzędzie pracy. Jest użyteczny. Zwiększa naszą mobilność, media społecznościowe pomagają nawiązywać i utrzymywać kontakty, przeróżne aplikacje pomagają w życiu codziennym i zawodowym. Używamy go non stop, aż łapiemy się za głowę: może trochę za często?

Kiedy telefon staje się uzależnieniem?

Większość uzależnień definiuje się w taki sposób, że bilans korzyści, które otrzymujesz z używania danego przedmiotu lub używki jest ujemny. W praktyce oznacza to po prostu, że więcej tracisz, niż zyskujesz. Owszem, telefon spełnia swoją funkcję: pomaga w Twojej pracy, pozwala komunikować się z bliskimi ale z drugiej strony… czujesz, że poprzez ciągłe siedzenie na komórce coś tracisz. Być może trudniej Ci się skupić na rozmowie ze znajomymi? A może rezygnujesz z wyjścia na imprezę bo za długo grałeś w grę? Jeśli zawalasz sprawy zawodowe, lub naukę warto pomyśleć, w jaki sposób ograniczyć wpływ telefonu na Twoje życie. 

Fonoholizm – choroba która dotyka 39% uczniów i studentów

Uzależnienie o którym mowa nazywa się fonoholizmem. Według badaczy dotyka ona zwłaszcza młodych użytkowników.  Już 39% uczniów i studentów ma objawy ualeznienia. Do najważniejszych należą: 

  • Odczuwanie przymusu wykonywania połączeń lub pisania wiadomości tekstowych,
  • Nieustanne sprawdzanie telefonu,
  • Ograniczenie spotkań w realu na rzecz mediów społecznościowych,
  • Zaniedbywanie obowiązków ucznia lub pracownika,
  • Brak ruchu, który zastępuje telefon
  • Brak kontroli nad upływającym czasem.

Alarmującymi objawami są poczucie samotności, problemy ze snem i koncentracją, agresja w przypadku braku dostępu do telefonu. W skrajnych przypadkach fonoholizm  prowadzi do depresji.

Monochromatyczny ekran działa kojąco.

Okazuje się, że istnieje prosty sposób, aby ograniczyć korzystanie z telefonu. W dodatku odstawienie telefonu odbywa się w sposób łagodny, bez uciekania się do drastycznych sposobów – komórka cały czas znajduje się w kieszeni użytkownika, a mimo to, nie ma on potrzeby sprawdzania jej tak często jak poprzednio. Tym prostym trickiem jest zmiana ustawień kolorów na czerń i biel. Wszystkie inne kolory zamieniane są na odcienie szarości. Po włączeniu ustawień monochromatycznych ekran telefonu przypomina czytnik e-booków. 

To kolory nas uzależniają!

Okazuje się, że nasz mózg działa jak mózg zwierząt. Telefon jest jak kolorowe owoce, które kuszą nas obietnicą słodkiej nagrody. Prawdziwym złem, są kolorowe ikonki powiadomień, które oznajmiają nowe, super ważne wiadomości. Kiedy wszystko jest czarnobiałe – telefon staje się dla nas nieciekawy i niewarty uwagi. Osoby, które zmieniły kolor ekranu na monochromatyczny twierdzą, ze znacznie zmniejszyły liczbę kontaktów z telefonem. Właściwie korzystają z niego tylko w sytuacjach kiedy jest to niezbędne. Telefon stracił swoją magię przyciągania. 

Jak włączyć opcję ekranu monochromatycznego?

W telefonach marki Apple opcja ta ukryta jest w funkcjach dostępności wyświetlacza i dotyczy nastepujących urządzeń:

  • iPhone 5s lub nowszy
  • iPad Pro (wszystkie modele)
  • iPad (5. generacji) lub nowszy
  • iPad Air (wszystkie modele)
  • iPad mini 2 lub nowszy
  • iPod touch (6. generacji)

Aby zmienić ekran na monochromatyczny należy odnaleźć opcję:  „Wybór filtru”

A następnie wybrać wybrać jeden z czterech gotowych filtrów:

  • Skala szarości
  • Czerwony/zielony w przypadku protanopii
  • Zielony/czerwony w przypadku deuteranopii
  • Niebieski/żółty w przypadku tritanopii.

Oprócz funkcji monochromatycznych apple oferuje inne Filtry barwne ciekawą funkcją są filtr stworzone specjalnie z myślą o osobach cierpiących na daltonizm. Funkcja Filtry barwne może zmieniać wygląd takich rzeczy jak zdjęcia i filmy, dlatego powinna być używana tylko w razie potrzeby.

W przypadku Androida, aby zmienić ustawienia kolorów na czerń i biel należy wejśc w ustawienia dewelopera. Aby to zrobić trzeba wybrać numer kompilacji systemu w dziale „O urządzeniu”. Wówczas pojawiają się dodatkowe opcje deweloperskie a wśród nich właśnie  tryb monochromatyczny w ustawieniu „Symuluj przestrzeń kolorów”.

Jak jeszcze zmniejszyć uzależnienie od telefonu? 

Pamiętaj, jeśli chcesz wzmocnić działanie monochormatycznych ustawień telefonu, zrezygnuj dodatkowo ze wszelkich aplikacji, które powodują uzależnienie. Mogą to być zarówno gry, jak serwisy newsowe, czy portale społecznościowe. Dobrze jest zrezygnować ze wszelkich powiadomień, czy to w formie ikonek, podświetleń, czy dźwięków. Najlepiej jak najczęściej wprowadzać telefon w tryb wyciszenia i oszczędzania energii.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Najlepsze filmy w Max

Max, czyli następca HBO Max i HBO Go to obecnie jeden z największych serwisów streamingowych dostępnych na świecie. W ofercie Max znajdziecie – dosłownie – tysiące terabajtów filmów, programów i seriali. Trzeba mieć niezły pakiet na internet, żeby to wszystko

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.