Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Po co nam filtr światła niebieskiego w telefonie?

Porady

Po co nam filtr światła niebieskiego w telefonie?

Na pewno spotkałaś /-eś się z określeniem „filtr światła niebieskiego” w telefonie. Jego uruchomienie sprawia, że kolor ekranu telefonu staje się cieplejszy i przyjemniejszy dla oka. Po co jednak jest ta funkcja i kiedy ją włączać?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego zdjęcia podwodne są zawsze niebieskie? Z kolei zdjęcia z wnętrz w sztucznym świetle są często zbyt żółte. To samo dotyczy światła emitowanego przez ogień. Odczucie koloru zależne jest od temperatury barwowej emitowanej przez światło. 

Balans bieli – co to jest?

Skład widmowy światła, które dociera do naszego oka ma różne składniki przez to, ta sama biała kartka nie zawsze jest tak samo biała. Raz wydaje nam się bardziej niebieska, raz zielona, a innym razem różowa lub żółta. Aby kartka była biała musi być oświetlona światłem o tempertaurze 4 000 K (Kelwinów). Wszystkie źródła światła emitujące mniej, będą sprawiały wrażenie, że kartka jest różowa, czerwona, lub żółta. Na przykład: światło emitowane przez świeczkę ma 1800 K, wschód i zachód słońca to około 3 000 K. Temperatura powyżej 4 000 K będzie wydawała nam sie chłodniejsza – na przykład: lampa błyskowa ma 5500 K, czyste niebo to 10 – 15 000 K. 

Najczęściej nasze oko akomoduje się do zaistniałej sytuacji i osoby mniej wrażliwe na kolory po prostu postrzegają wszystko podobnie. Aparaty fotograficzne muszą wyrównywać światło tak, aby dla naszego oka kartka była wciąż biała, wykorzystują aparaty z wbudowanym „automatycznym balansem bieli”. 

Czy światło niebieskie jest dla nas niebezpieczne?

Światło niebieskie, które oddziałuje na nas przez dłuższy czas ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Mówimy nawet o bezpieczeństwie fotobiologicznym, czyli jak różne widma światła wpływają na nasz dobrostan.

Filtr światła niebieskiego po pierwsze: dla lepszego snu.

Mieszkańcy dalekiej północy, gdzie światło niebieskie jest przeważające, od lat borykają się z tym problemem. Światło niebieskie hamuje wydzielanie melatoniny, hormonu wytwarzanego przez szyszynkę, regulującego rytm okołodobowy. Melatonina wpływa na jakość naszego snu. Jej brak powoduje problemy ze snem.

Filtr światła niebieskiego po drugie:
aby chronić oczy. 

Światło niebieskie w nadmiarze może powodować również uszkodzenie siatkówki. W przypadku telefonów komórkowych i tabletów jesteśmy szczególnie narażeni z uwagi na bliskość źródła światła od oczu oraz czas jaki przy nich spędzamy. Wiadomo, że dzisiejsze nastolatki są w stanie spędzać godziny patrząc w ekran telefonu. Tak długie nastawienie na światło niebieskie może mieć fatalne skutki dla oczu. 

Europejska norma bezpieczeństwa fotobiologicznego 

Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa fotobiologicznego została dostrzeżona przez parlament europejski i uwzględniona w specjalnych przepisach. Prawo unijne nakazuje wszystkim producentom oświetlenie na dostosowanie swoich produktów do normy PN-EN 62471. Przepisy te mają zastosowanie wobec komórek, jednak największą grupą objętą ich działaniem są producenci oświetlenia, zwłaszcza ledowego, które ma być stosowane w pomieszczeniach, w których będą przebywać istoty żywe (roboty nie potrzebują światła). Według normy PN-EN 62471 do największych zagrożeń dla człowieka należą:

  • Zagrożenie oka i skóry promieniowaniem aktynicznym UV
  • Zagrożenie oka promieniowaniem UV-A
  • Zagrożenie oka światłem niebieskim
  • Zagrożenie oka podczerwienią (IR)
  • Zagrożenie termiczne skóry
  • Zagrożenie termiczne siatkówki

Jak włączyć filtr światła niebieskiego?

W większości telefonów istnieją wbudowane aplikacje pozwalające zmniejszyć intensywność oraz barwę emitowanego światła. Zazwyczaj nie posiadają one rozbudowanych ustawień, prawdopodobnie Twój telefon automatycznie z nich korzysta, bez informowania cię o tym. Różnicę zobaczysz natychmiast w momencie, kiedy wyłączysz ich działanie (możesz zrobić to ręcznie po wejściu do ustawień ekranu telefonu). Filtr światła niebieskiego (Blue Light Filter) możesz tez pobrać z google play lub apple store.

Filtry naklejane na telefon

Na rynku istnieją również filtry światła niebieskiego aplikowane na telefon w sposób tradycyjny, tzn. poprzez naklejenie. Bywa, że są one połączone z filtrami na ekran przeciwdziałającymi uszkodzeniom mechanicznym. Ochrona jaką zapewniają jest jednak minimalna i często niewystarczająca. Wiele więcej dają wewnętrzne zautomatyzowane aplikacje

Zobacz też: Czy filtr monochromatyczny pomaga walczyć z uzależnieniem od telefonu?

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Najlepsze filmy w Max

Max, czyli następca HBO Max i HBO Go to obecnie jeden z największych serwisów streamingowych dostępnych na świecie. W ofercie Max znajdziecie – dosłownie – tysiące terabajtów filmów, programów i seriali. Trzeba mieć niezły pakiet na internet, żeby to wszystko

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.