Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Laboratorium na studiach – co to za zajęcia?

Lifestyle

Laboratorium na studiach – co to za zajęcia?

Dla większości osób laboratorium kojarzy się paniami w fartuchach, białymi ścianami i tajemniczymi eksperymentami. Jednak nie dla studentów studiów technicznych. Dla nich laboratorium – to po prostu rodzaj zajęć.

Laborki? Co to takiego? Kto ma laboratoria i co się na nich robi?

Zajęcia laboratoryjne na studiach to coś więcej niż zwykłe wykłady i ćwiczenia – to czas na prawdziwe eksperymenty i testowanie wiedzy w praktyce! Laboratoria to rodzaj warsztatów, na których studenci mają szansę, aby samodzielnie sprawdzić, jak działają teorie, które poznają na innych zajęciach. Ale na czym dokładnie polegają „laborki”? I kto może w nich uczestniczyć?

Studencie, czas na praktykę!

Rozpoczynając studia na kierunkach technicznych, takich jak inżynieria, chemia, fizyka czy biotechnologia, zetkniesz się z różnorodnymi formami zajęć, które różnią się nie tylko sposobem nauki, ale także wymaganiami wobec uczestników. Oprócz standardowych wykładów, które dostarczają wiedzy teoretycznej, oraz ćwiczeń pozwalających na jej przyswojenie, czekają na Ciebie także laboratoria – zajęcia, podczas których teoria zostaje przekształcona w praktykę.

Laboratoria znajdziesz głównie na wydziałach technicznych, przyrodniczych i medycznych. Studenci wydziałów takich jak inżynieria, chemia, biotechnologia, medycyna, a czasem także psychologia czy geologia, mają „laborki” wpisane w plan zajęć. Często są one uznawane za jedne z najciekawszych zajęć, ponieważ pozwalają na bezpośrednią pracę z narzędziami i materiałami, o których słyszą na wykładach. I nie… nie musisz chodzić na nie w białych fartuchach i lateksowych rękawiczkach, choć laboratoria mają swoje zasady uczestnictwa.

Zasady uczestnictwa w laboratorium na studiach

Tam, gdzie odbywają się eksperymenty – mogą zdarzyć się rzeczy nieprzewidziane. Dlatego na laboratoriach nierzadko obowiązują dodatkowe szczególne zasady uczestnictwa. Najczęściej udział w tych zajęciach musi być poprzedzony szkoleniem BHP. Zdarza się, że studenci muszą korzystać z dodatkowych ubrań ochronnych.

Wejściówki i wyjściówki.

Prowadzący laboratoria chcą mieć pewność, że studenci, którzy w nich biorą udział mają wystarczającą wiedzę, aby bezpiecznie i świadomie korzystać z substancji i urządzeń używanych podczas tych zajęć. Tym tez niejednokrotnie tłumaczą zwyczaj tzw. „wejściówek”, czyli krótkich testów dających studentowi prawo do uczestnictwa w zajęciach. Bywa, że zamiast wejściówek, prowadzący organizują „wyjściówki” – czyli testy przeprowadzone na koniec zajęć. Jak podaje portal „Dla studenta” do zaliczenia laboratoriów, poza wspomnianymi wyżej formami testów najczęściej wymagana jest też frekwencja.

Co dają laboratoria na studiach?

Laboratoria na studiach to zajęcia, podczas których studenci pod okiem wykładowców lub asystentów prowadzą różnorodne eksperymenty, przeprowadzają analizy, a także testują hipotezy w warunkach kontrolowanych. Laboratoria to miła odmiana wobec teoretycznych, nierzadko nudnych wykładów. Wymagają kreatywnego myślenia i wzmagają chęć do eksperymentowania. To właśnie na zajęciach w Laboratorium mają szansę powstać ciekawe, nowatorskie wynalazki. Często wymagają pracy w zespołach, co rozwija umiejętności współpracy, a także samodzielnej odpowiedzialności za wyniki eksperymentu.

Co robi się na „laborkach”?

Podczas laboratoriów studenci mają okazję samodzielnie przeprowadzać doświadczenia związane z tematyką przedmiotu. Na przykład:

– Na wydziale chemicznym mogą syntetyzować nowe związki lub badać właściwości substancji.

– Studenci inżynierii mechanicznej testują działanie maszyn i urządzeń, a także badają materiały.

– Na biotechnologii lub medycynie pracują z kulturami komórkowymi lub przeprowadzają badania biologiczne.

Ile trwają laboratoria na studiach?

Zwykle zajęcia laboratoryjne trwają od 1,5 do 3 godzin w zależności od stopnia złożoności eksperymentów oraz wymogów wydziału. Czasem zajęcia te są jednorazowe, a czasem odbywają się cyklicznie w semestrze.

Czy laboratoria są obowiązkowe?

Tak, w większości przypadków uczestnictwo w laboratoriach jest obowiązkowe, ponieważ na ich podstawie często wystawiane są oceny. Praktyczna wiedza zdobywana na „laborkach” jest kluczowa dla pełnego zrozumienia danego przedmiotu.

Red Bull Mobile – to takie laboratorium telefonii

Dlaczego piszemy o laborkach na portalu poświęconym telefonom? Bo oferta Red Bull MOBILE to takie laboratorium dla użytkowników telefonów. Daje możliwość swobodnego testowania, eksperymentowania i korzystania z telefonu – ale bez zobowiązań i nadmiernego teoretyzowania. Wyjątkowowa formuła telefonu na subskrypcję daje możliwość korzystania z interentu bez ograniczeń. Dzięki gigabajtom i darmowym pakietom rozmów w kraju i za granicą, można być na bieżąco z notatkami, wynikami badań i komunikacją z grupą projektową. Dodatkowo, darmowy dostęp do platform muzycznych i serwisów społecznościowych sprawia, że relaks jest zawsze w zasięgu ręki.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Najlepsze filmy w Max

Max, czyli następca HBO Max i HBO Go to obecnie jeden z największych serwisów streamingowych dostępnych na świecie. W ofercie Max znajdziecie – dosłownie – tysiące terabajtów filmów, programów i seriali. Trzeba mieć niezły pakiet na internet, żeby to wszystko

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.