Czy można ukryć aplikacje z ekranu swojego telefonu, tak, żeby nie wyświetlały się niepowołanej osobie? Oczywiście, jest na to sposób! I to nie tylko na iPhonie…
Ale zacznijmy od pytania: Po co w ogóle ukrywać aplikacje? Nie wystarczą zabezpieczenia typu blokada telefonu? Odciski palca, rozpoznawanie twarzy, czy nawet stare kody – to chyba wystarczające metody na to, aby nikt niepowołany miał dostęp do twojego urządzenia?
Nie zawsze…
Załóżmy, że chcesz pokazać znajomemu (na przykład: Markowi) zdjęcia z wakacji. Odblokowujesz telefon, dajesz mu go do ręki, a tam wyskakujące powiadomienia z WhatsAppa: „Jak tam spotkanie z Markiem? Jak zwykle przynudza?” Trochę przypał, nie? Ale to dość poprawne wytłumaczenie tej potrzeby.
Inną sytuacją jest kradzież i złamanie kodu – wówczas aplikacje, na których ukryciu zależy nam szczególnie to aplikacje z dostępem do naszych kont bankowych oraz danych personalnych.
Kolejnym wyjaśnieniem, które naturalnie przychodzi nam do głowy jako pierwsze to, nieco inna sytuacja. Wiadomo, na przykład, że spory procent użytkowników aplikacji randkowych to osoby pozostające w stałych związkach. Nikogo nie oceniamy, ale wiadomo jak jest. Na pewno wiele z takich osób, nie chciałaby, aby obecność Tindera, lub innej aplikacji na ich telefonach została odkryta przez drugą połowę. A przecież zdarza się, że w bliskich relacjach pokazujemy sobie to co mamy na ekranie i nie ukrywamy się za każdym razem, kiedy sprawdzamy skrzynkę pocztową. I właśnie w takich momentach funkcja ukrywania aplikacji sprawdza się idealnie.
Jak ukryć aplikacje?
Do tej pory, aby skutecznie ukryć aplikacje w telefonie, trzeba było się trochę natrudzić. Oczywiście, zawsze można było modyfikować zawartość ekranu poprzez panel zrządzania. Zarówno w Androidzie jak i w Apple, łatwo jest przenosić poszczególne aplikacje pomiędzy ekranami – jak również usuwać z ekranu głównego. Wciąż jednak, są one widoczne w spisie aplikacji – a więc nie są całkowicie ukryte przed niepowołanymi oczami. Chodzi nam o takie zabezpieczenie, aby dostęp i widoczność aplikacji była chroniona hasłem lub kodem. Jak więc dobrze zabezpieczyć aplikacje?
Różne sposoby ukrywania aplikacji
Oczywiście, zależy na jakim telefonie. Niektórzy producenci już od jakiegoś czasu dodawali w swoich implementowanych nakładkach systemowych opcję ukrywania aplikacji. Znajdą ją wiec użytkownicy nowszych Samsungów, Oppo czy Xiaomi. Innym sposobem jest dodatkowa aplikacja. Tutaj kluczowe jest, aby sama aplikacja do chronienia innych aplikacji pochodziła ze sprawdzonego, bezpiecznego źródła.
Najnowsze zmiany w systemach:
ukrywanie aplikacji w Androidzie i iPhonie.
I tutaj mamy dobrą wiadomość, dla użytkowników telefonów korzystających z najnowszych mobilych systemów operacyjnych. Zarówno Apple (jako pierwszy) jak i Android umożliwiają ukrywanie aplikacji.
Jak ukryć aplikacje na iPhone?
Palmę pierwszeństwa należy oddać systemowi iOS. Najnowsza wersja iOS 18 wzmacnia funkcje związane z bezpieczeństwem i prywatnością. W systemie, który miał premierę we wrześniu 2024 roku ukrywanie aplikacji jest już domyślną opcją systemową. Warto dodać, że – jak informuję Apple – dotyczy ona jednak tylko aplikacji pobranych osobno z App Store – nie można wiec ukryć aplikacji, które są częśćią systemu, ani aplikacji wybranej jako domyślna przeglądarka internetowa lub domyślny sklep z aplikacjami (tylko w Unii Europejskiej).
Aby ukryć aplikację:
- Przejdź do ekranu głównego
- Znajdź aplikację, którą chcesz ukryć.
- Dotknij i przytrzymaj ikonę aplikacji, aby otworzyć menu szybkich czynności.
- Stuknij w Wymagaj Face ID (lub Touch ID lub kodu).
- Stuknij w opcję Ukryj i wymagaj Face ID (lub Touch ID albo kodu), uwierzytelnij się za pomocą Face ID (lub Touch ID albo kodu), a następnie stuknij w Ukryj aplikację.
- Aplikacja zniknie z ekranu głównego i zostanie przeniesiona do folderu Ukryte na dole biblioteki aplikacji.
Jak uzyskać dostęp do ukrytych aplikacji?
Dostęp do ukrytych w ten sposób aplikacji dostępny jest wyłącznie za pomocą uwierzytelnienia za pomocą Face ID (lub Touch ID albo kodu).
Czy można ukryć aplikację na telefonie z systemem Android?
Android nie zostaje daleko w tyle. Chwilę po premierze iOS 18, Android ogłosił premierę swojego systemu Android 15. Na razie jest on dostępny jedynie na telefonach Pixel i widać, że i tu sprawa bezpieczeństwa i prywatności jest jednym z priorytetów. Wśród zmian jest przestrzeń prywatna, w której można ukryć wrażliwe aplikacje wrażliwe, takie jak bankowe, komunikatory, Dostęp do tej przestrzeni ma być jedynie po podaniu hasła.