Po czym rozpoznać dobry telefon? Po jego aparacie o dużej rozdzielczości? A może ultraszybkim procesorze? Być może powiesz, że dobry telefon to taki, który ma duży ekran? Oczywiście, wszystkie te odpowiedzi są spoko. Ale prawda jest taka, że każdy telefon jest tylko tak dobry, na ile pozwala mu jego… bateria! W tym artykule przeczytasz, jak sprawdzić żywotność baterii w Twoim telefonie.
Jakie są objawy słabnącej baterii?
Objawy tego, że z baterią dzieje się coś niedobrego są różne. Najczęściej zaczyna się od kilku podobnych symptomów.
Częstsze rozładowywanie
Na początku, kiedy telefon jest nowy, w większości modeli wystarczy jedno ładowanie dziennie. Z biegiem czasu zauważasz, że musisz coraz częściej go doładowywać. Bierzesz ze sobą powerbanka lub ładowarkę. Te doładowania stają się coraz częstsze.
Nagłe wyłączanie się telefonu
Zmniejszona żywotność baterii wpływa nie tylko na jej krótszy czas pracy. Osłabiona bateria ma również słabsze parametry pracy i może zdarzyć się, że nie jest w stanie wytworzyć prądu, który zapewni urządzeniu stabilną pracę. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacjach, kiedy pobór mocy może być większy – podczas dużego obciążenia grafiki, albo podczas silnych mrozów i pracy w trudnych warunkach. W takich momentach telefon może zwyczajnie wyłączyć się, mimo, że wskaźnik naładowania pokazuje jeszcze całkiem sporo (nawet 40 – 60%).
Uważaj na negatywne skutki słabej baterii!
Takie nagłe wyłączanie się telefonu może mieć niekiedy fatalne skutki. Wyobraź sobie, że używasz telefonu do sterowania dronem i nagle, kiedy Twój dron jest wysoko, albo leci akurat w stronę drzew, telefon wyłącza się, a ty tracisz nad nim kontrolę! Inna niebezpieczna sytuacja, to nagła utrata nawigacji na przykład w momencie, kiedy biegasz w górach i pogoda się załamuje. Warto więc zadbać o stan baterii i regularnie sprawdzać jej kondycję.
Od czego zależy kondycja baterii w telefonie?
Kondycja baterii w telefonie zależy od wielu czynników, zarówno związanych z użytkowaniem, jak i procesem ładowania. Codzienne intensywne korzystanie z aplikacji, długie sesje gier, a także używanie maksymalnej jasności ekranu mogą znacząco wpływać na żywotność baterii. Równie ważny jest sposób ładowania – korzystanie z szybkich ładowarek, ładowanie telefonu do pełna lub całkowite rozładowywanie baterii może prowadzić do szybszego jej zużycia. Temperatury, zarówno niskie, jak i wysokie, również mają negatywny wpływ na kondycję baterii. Regularne monitorowanie tych czynników pozwala na dłuższe utrzymanie optymalnej wydajności baterii.
Dlaczego warto sprawdzić stan baterii?
Sprawdzenie stanu baterii w telefonie jest ważne, ponieważ daje nam informacje o jej rzeczywistej kondycji i pozwala zorientować się, czy konieczna jest jej wymiana. Regularna kontrola stanu baterii może zapobiec niespodziewanym wyłączeniom urządzenia oraz zapewnić dłuższą żywotność telefonu. Wraz ze spadkiem kondycji baterii, czas pracy telefonu na jednym ładowaniu może się znacząco skracać, co wpływa na komfort korzystania z urządzenia.
Jak sprawdzić stan baterii w telefonie z Androidem?
Na telefonach z systemem Android, takich jak Samsung czy Xiaomi, można sprawdzić kondycję baterii w następujący sposób:
1. Wejdź w Ustawienia.
2. Wybierz Bateria i wydajność (nazwa może się różnić w zależności od modelu telefonu).
3. Znajdź opcję Stan baterii lub Kondycja baterii, gdzie dostępne będą szczegóły dotyczące rzeczywistej kondycji baterii oraz jej pojemności.
Alternatywnie, niektóre telefony oferują bardziej zaawansowane funkcje diagnostyczne po wpisaniu kodu *#*#4636#*#* w aplikacji do wykonywania połączeń.
Jak sprawdzić żywotność baterii w iPhone?
W przypadku iPhone’a procedura sprawdzenia kondycji baterii jest bardzo prosta:
1. Wejdź w Ustawienia.
2. Wybierz Bateria, a następnie kliknij Kondycja i ładowanie baterii.
3. Na ekranie zobaczysz procentowy wskaźnik pojemności baterii w stosunku do fabrycznej. Jeżeli wskaźnik ten spadnie poniżej 80%, może być konieczna wymiana baterii, aby zapewnić pełną wydajność telefonu.
Aplikacje do monitorowania żywotności baterii
O ile w telefonach od Apple’a możliwość sprawdzania żywotności baterii jest immanentną cecha systemu, o tyle w Androidach bywa różnie. Istnieje na szczęście wiele aplikacji stworzonych do diagnozowania kondycji akumulatora. Jedną z najpopularniejszych jest AccuBattery. Oferuje ona wiele funkcji, pozwalających zoptymalizować pracę baterii, na przykład ładowanie do określonej pojemności, kontrolowanie temperatury lub optymalizację zużycia baterii.
Kiedy wymienić baterię w telefonie?
Stan baterii uznaje się za dobry, gdy jej rzeczywista kondycja wynosi powyżej 80%. Gdy wskaźnik ten spada poniżej 80%, bateria może nie działać już tak wydajnie jak nowa, a jej wymiana staje się wskazana, aby uniknąć nagłych wyłączeń telefonu czy znacznie krótszego czasu pracy na jednym ładowaniu. Warto pamiętać, że gwarancja na baterię zazwyczaj obejmuje 1 rok od daty zakupu urządzenia. W przypadku iPhone’ów można skorzystać z autoryzowanego serwisu Apple, natomiast telefony z systemem Android, takie jak Samsung czy Xiaomi, mogą być serwisowane w specjalistycznych punktach naprawy. Jeśli planujesz samodzielną wymianę baterii, pamiętaj o zakupie oryginalnych części, aby uniknąć uszkodzenia urządzenia. Więcej na ten temat piszemy w tekście: Kiedy zmienić baterię w telefonie?