Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Jak i gdzie kupić bilet na autobus i tramwaj przez internet? 

Porady

Jak i gdzie kupić bilet na autobus i tramwaj przez internet? 

W sumie, jeśli chodzi o zakup biletów na autobus czy tramwaj – rewolucja przyszła tylnymi drzwiami. Jeszcze całkiem niedawno kupowaliśmy je najczęściej w postaci kartoników i kasowaliśmy zaraz po wejściu do środka transportu. Dziś widok używanego kasownika jest już coraz rzadszy… królują za to aplikacje. W tym tekście wszystko o tym: gdzie i jak kupować bilety na autobus lub tramwaj przez internet.

Zmieniło się wszystko. Podczas kontroli biletów kontrolerzy chodzą z terminalami, które sczytują kody z naszych telefonów. Jeśli ktoś pokazuje bilet w postaci kartonika – to najczęściej legitymuje się już dość siwymi włosami, lub jest turystą. W autobusach i tramwajach wiszą kody do zeskanowania przez telefon, kioski znikają z ulic, a nawet jeśli gdzieś są – to sprzedają wszystko, tylko nie bilety. U kierowcy też próżno prosić o sprzedaż biletów – najczęściej zakazuje im tego prawo. Jak więc kupuje się dzisiaj bilety na komunikację miejską: autobus, tramwaj lub metro? Odpowiedź brzmi oczywiście jak zawsze: to zależy.

Gdzie kupować bilet na autobus lub tramwaj?

Dzisiaj mamy do dyspozycji dziesiątki aplikacji, dzięki którym możemy kupić bilety na komunikację miejską przez internet. Niektóre są bardziej intuicyjne, inne mniej. Bywa, że bilety kupimy przez aplikacje które już mamy na telefonie (na przykład aplikacje bankowe), ale może też być tak, że musimy do tego celu zainstalować specjalny program i go aktywować. Jednak najważniejsze jest to, w jakim mieście jesteśmy.

Kontrola biletów kupionych w internecie.

Kupowanie biletów w internecie ma niezaprzeczalnie wiele plusów: jest wygodniejsze, bezgotówkowe, szybkie no i może odbywać się w dowolnym miejscu. Większość osób kupuje bilet zaraz po wejściu do środka transportu. Niestety, zakup w inetrnecie ma też kilka wad. Nie kupisz biletu i jedziesz na gapę, jeśli;

  • stracisz dostęp do internetu,
  • masz rozładowany telefon,
  • nie masz środków na koncie.

A co w momencie kontroli?

Czy aplikacja mobilna pozwala przechytrzyć kontrolerów?

Prawo mówi jasno – musisz okazać bilet w trakcie kontroli. Kontrolera nie będzie obchodzić, że twój telefon ma słabą baterię. Jeśli nie możesz go pokazać dostaniesz mandat, niezależnie od tego, czy go kupiłeś czy nie. Nie licz też na to, że uda Ci się przechytrzyć system. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, kupując bilet dopiero wtedy, gdy zacznie się kontrola, możesz się zdziwić. Jak podaje strona Komunikacji Miejskiej w Krakowie:

„W momencie rozpoczęcia kontroli biletów w danym pojeździe powinna nastąpić blokada sprzedaży biletów mobilnych na kontrolowany pojazd. Próba zakupu biletu krótkookresowego w momencie aktywnej blokady sprzedaży biletów mobilnych na numer boczny innego pojazdu jest równoznaczna z próbą zakupu biletu i jego skasowania po wezwaniu do okazania biletu, w związku z czym taki bilet zostanie uznany za nieważny.”

Bilet miejskie przez internet – aplikacje dostępne w poszczególnych miastach

Większość miast przygotowało własne aplikacje do obsługi biletów online. Niestety, bardzo często pozwalają one na zakup jedynie biletów długookresowych. Są więc czymś w rodzaju karty miejskiej online. Osobom, które podróżują sporadycznie pozostają zatem inne aplikacje partnerskie.

Warszawa – bilet przez internet Mobi WAWA

Warszawski ZTM przygotował własną aplikację przeznaczoną do zakupu biletu. Nazywa się ona Mobi WAWA, niestety można za jej pomocą można kupić tylko bilety długo okresowe. Z aplikacji partnerskich dostępne są: moBilet, mPay, SkyCash, jakdojade.pl, zBiletem.pl, GoPay.

Kraków – Małopolska Karta Aglomeracyjna. iMKA, 
iMKA, To dobrze przemyślana aplikacja mobilna. Umożliwia ona zakup biletów jednorazowych oraz okresowych. Co ważne można jej używać w autobusach miejskich w całej Małopolsce (Kraków, Tarnów, Wieliczka, Miechów, Oświęcim, Nowy Targ, Zakopane). Ale to nie wszystko. Aplikacja działa także w kolei (Koleje Małopolskie i Polregio) oraz Autobusowych Liniach Dowozowych.

Poznań – karta online PEKA

Poznań z kolei przygotował aplikację PEKA. Niestety jej działanie ogranicza się do obsługi biletów okresowych. Osoby, które chcą kupić bilety krótkoterminowe będą więc musiały skorzystać z jednej uniwersalnych aplikacji dostępnych w Google Play lub App Store.

Uniwersalne aplikacje do zakupu biletu miejskiego.

Jak widać, aplikacje stworzone przez samych przewoźników i miasta, nie zawsze są w stanie spełnić nasze wymagania. Obsługują tylko pewien zakres klientów i nie są w pełni uniwersalne. Dlatego większość pasażerów korzysta z aplikacji uniwersalnych. A jest ich całkiem sporo do dyspozycji! Bilet możesz kupić m. in. w: 

Bilety komunikacji miejskiej sprzedają tez często banki. Można je nabyć poprzez aplikacje banków: Santander Bank, Millennium Bank, BNP Paribas, PKO BP, Alior Bank, PeoPay (Bank Pekao SA), ING Bank Śląski, Velo Bank S.A., Provema.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze aplikacji do zakupu biletów?

Przy wyborze odpowiedniej aplikacji do zakupu biletów na komunikację miejską warto rozważyć kilka funkcjonalności. Dla większości użytkowników liczy się przede wszystkim to, czy aplikacja jest uniwersalna? A więc, czy za jej pomocą obsłużymy więcej niż jeden cel? Czy będzie działać w innych miastach? Czy, poza biletami na autobus i tramwaj, załatwimy w niej inne sprawy? Na przykład zapłacimy za kolej, parking, albo bilety do kina? Inne cechy na które warto zwrócić uwagę to:

  • Czy jest wygodna i przejrzysta w użytkowaniu?
  • Szybkość operacji.
  • Z jakimi systemami płatności współpracuje?

Wiele zależy od tego, w jakim mieście mieszkamy, z jakiego telefonu korzystamy a także czy mamy podpięte do telefonu karty płatnicze.

A kiedy bilet w telefonie się nie wyświetla?

Stabilne połączenie z internetem jest kluczowe do tego, aby bilet w telefonie zadziałał. Jeśli go nie masz – możesz mieć problem. Kary za brak biletu sięgają nawet kilkuset złotych. Co prawda, w świecie Red Bulla ryzyko jest fajną zajawką, ale akurat w tym wypadku nie polecamy. Nie warto ryzykować! Lepiej zaopatrzyć się w stabilny i tani Interenet w dobrej opcji, a przy okazji korzystać z dropów! Zobacz, na czym polega oferta subskrypcji Red Bull MOBILE!

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Najlepsze miniseriale na Netflixie 

Każdy zna seriale na Netflixie. Większość z nas lubi sobie coś czasem obejrzeć. Wiadomo jednak – że to czasochłonna i wciągająca rozrywka! Nie trzeba jednak ryzykować zarwanych nocy, jeśli zamiast zwykłych seriali, wybierzesz miniseriale. Seriale z platform streamingowych wyparły prymat

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.