Red Bull Mobile
1 zł
Pierwszy miesiąc subskrypcji za 1 zł
∞ internet
Nielimitowany Internet na pół roku
Bez limitu
Nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w kraju i w roamingu w UE
40 zł
40 zł za subskrypcję na 30 dni. Cena uwzględnia rabat 5 zł za zgody marketingowe

Czym jest karta eSIM i jak działa?

Porady

Czym jest karta eSIM i jak działa?

Wirtualna karta SIM, czyli w skrócie eSIM, jest kolejnym etapem ewolucji i technologią, która cieszy się coraz większą popularnością na rynku. W przeciwieństwie do klasycznych kart SIM, eSIM nie istnieją fizycznie – są wyłącznie cyfrowe. Co to daje i dlaczego warto zainteresować się tą technologią? Dlaczego warto z niej korzystać?

Czym w ogóle jest karta SIM?

Większość naszych smartfonów czy innych urządzeń, jak np. tablety i komputery, posiada wejście na klasyczną kartę SIM. Sam skrót SIM oznacza Subscriber Identity Module. Tłumacząc na polski, można mówić tu o identyfikatorze abonenta lub też module identyfikacji abonenta. 

Karty SIM to w gruncie rzeczy karty mikroprocesorowe, które mają nawet wbudowaną pamięć, na której są zapisane dane o operatorze, abonencie i jego numerze telefonu. Trzeba przyznać, że na tak małym kawałku plastiku zmieszczono naprawdę wiele. Dzięki temu pozwala ona na dzwonienie, wysyłanie SMS-ów, czy też korzystanie z bezprzewodowego internetu.

Zobacz także, jak łatwo i wygodnie zarejestrować kartę SIM.

Pierwsza karta SIM w standardzie GSM pojawiła się w 1991 roku i miała rozmiar współczesnej karty kredytowej! Z czasem jednak zaczęła stopniowo maleć i tak w 1996 roku pojawił się inny typ karty SIM, czyli standard Mini SIM (25 × 12 mm), później mikro SIM (15 × 12 mm), aż przyszedł czas na ostateczną wersję nazwaną Nano SIM (6 × 5 mm). Powodowało to często sporo problemów przy zmianach telefonów – kiedy karta okazywała się być zbyt duża lub też zbyt mała.

Kolejnym krokiem w ewolucji jest technologia eSIM, która zastępuje praktycznie wszystkie poprzednie rozwiązania i jest znacznie prostsza w obsłudze – a ewentualna zmiana telefonu nie będzie stanowić najmniejszego problemu. 

Czym jednak właściwie jest eSIM i czym się różni od zwykłej karty SIM?

Embedded SIM, czyli w skrócie eSIM, to wirtualna karta SIM. Nie istnieje fizycznie, a użytkownik otrzymuje ją wyłącznie drogą cyfrową. Wystarczy ją pobrać jak zdjęcie czy film, a następnie aktywować. Aktywacja tego typu kart SIM w urządzeniach trwa zaledwie kilka sekund i jest niezwykle prosta. Jak więc to działa? Tego typu karty zapisują się w jednym z modułów smartfona, smartwatcha czy tabletu. 

Oznacza to, że fizyczna karta SIM staje się zbędna, bo nawet bez niej urządzenia mogą się łączyć z siecią, tak jakby miało w sobie włożoną zwykłą kartę SIM. Dzięki temu urządzenia mogą być smuklejsze i bardziej funkcjonalne. Specjaliści z branży mobilnej są zgodni i mówią o tym, że wkrótce cyfrowa karta SIM będzie głównym rozwiązaniem na rynku i wyprze tym samym standardowe, plastikowe karty SIM.

Jak używać eSIM i czy każdy może to zrobić?

Telefony z eSIM, czyli z modułem, który może zastąpić tradycyjną kartę SIM, są coraz powszechniejsze. Mówi się nawet o tym, że wkrótce smartfony nie będą wyposażane w standardowe gniazda na karty SIM, a będą obsługiwać jedynie eSIM. 

Jednak co ze starszymi smartfonami? Tu niestety sprawa się delikatnie komplikuje, ponieważ nie każdy starszy smartfon może być wyposażony we wspomniany wcześniej moduł. Jeśli go nie posiada, to niestety skorzystanie z wirtualnych kart eSIM będzie niemożliwe. Skąd wiedzieć, czy wirtualna karta SIM do telefonu w danym wypadku pasuje? Najlepiej jest sprawdzić to w specyfikacji urządzenia. 

Zobacz też: Jak skonfigurować telefon – krok po kroku.

Czy karty eSIM obsługują 5G?

W przypadku standardowych, plastikowych kart SIM przy zmianie technologii sieci konieczna była zmiana karty SIM na taką, która tę sieć będzie mogła obsłużyć. Przykładem mogą być użytkownicy, którzy wciąż posiadają karty SIM 3G, które wkrótce przestaną działać i konieczna jest ich wymiana. Smartfony z obsługą eSIM 5G nie generują takiego problemu. Ewentualna zmiana standardu obsługiwanej sieci może być dokonana przez operatora, bez konieczności wymiany karty.

Czytaj więcej o 5G >>

Nie tylko smartfony obsługują eSIM!

Oczywiście jednym z najczęstszych i najpopularniejszych urządzeń, które mogą obsługiwać karty eSIM będą smartfony. Jest to najliczniejsza rzesza urządzeń, jednak niejedyna! Drugim popularnym urządzeniem jest tablet z eSIM, ale także i coraz częściej laptop. Opcja ta szczególnie może zainteresować osoby, które pracują w terenie i ze względów bezpieczeństwa nie chcą się łączyć z ogólnodostępnymi sieciami Wi-Fi.

Karta eSIM może już w tym momencie zostać aktywować również w smartwatchach! Dostęp do sieci w zegarku znacząco zwiększa jego funkcjonalność. Pozwala między innymi na obsługę połączeń, wysyłanie i odbieranie SMS-ów, ale także łączność przy pomocy internetu – nawet z dala od smartfona. Nie trzeba więc zabierać już telefonu na siłownię, jogging, czy nawet zwykłe zakupy, by pozostawać w kontakcie.

Zobacz także, dlaczego warto kupić router do karty SIM.

Dodatkowym atutem wirtualnych kart eSIM jest możliwość używania jednej karty w kilku urządzeniach! W przeciwieństwie do standardowych kart SIM, w przypadku kart eSIM nie ma konieczności klonowania, czy też kopiowania karty. Wystarczy ją aktywować na kolejnym urządzeniu.

Jak wymienić kartę SIM i aktywować eSIM?

Jeśli mamy urządzenie, które posiada wcześniej wspominany moduł, wystarczy wystąpić do operatora o wydanie eSIM. Większość operatorów w Polsce oferuje już tego typu karty. Kiedy już ją otrzymamy należy pobrać taką kartę poprzez zeskanowanie kodu QR lub wprowadzenie kodu aktywacyjnego. Do eSIM otrzymujemy również instrukcję aktywacji, która pomoże w razie problemów. Aktywacja trwa dosłownie kilka sekund, a po zakończeniu procesu można swobodnie korzystać z urządzenia.

Zobacz także, co zrobić po zablokowaniu karty SIM.

Karty eSIM dla podróżujących

Zmiana karty eSIM na inną, na przykład z innym numerem, działa równie prosto co jej aktywacja. Wystarczy zdezaktywować używaną kartę, potwierdzając operację kodem PIN i aktywować drugą. To może okazać się bardzo przydatne dla osób, które dużo podróżują i nie chcą płacić za roaming. Wystarczy bowiem przed podróżą zamówić eSIM u zagranicznego operatora. Po przyjeździe na miejsce zmieniamy kartę na zagraniczną przy pomocy kilku kliknięć.

DualSIM z eSIM

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że w przypadku, kiedy mamy fizyczną kartę SIM w urządzeniu, to eSIM możemy użyć jako drugiej – w konfiguracji DualSIM. Kiedy tego typu rozwiązanie może się przydać? Jest to niezwykle przydatne, kiedy na przykład ktoś ma dwa numery, dajmy na to prywatny i służbowy, jednak nie chce nosić ze sobą dwóch osobnych smartfonów. Może to być również przydatne, jeśli z jakiegoś powodu używamy osobnej karty do internetu, a osobnej do dzwonienia i wysyłania SMS-ów.

Ekologia i redukcja awarii

W przeciwieństwie do klasycznych, plastikowych kart SIM – eSIM nie da się w żaden sposób połamać czy też zniszczyć. Jest ona w pełni odporna na wszelkie warunki atmosferyczne i nie ma absolutnie żadnego ryzyka utraty danych czy też stabilności połączenia z telefonem. 

W razie zniszczenia lub zgubienia urządzenia nasza karta eSIM nie przepada i nie musimy wyrabiać nowej. Wystarczy, że aktywujemy ją w nowym urządzeniu. Dodatkowo korzystanie z eSIM może ułatwić zlokalizowanie zgubionego lub skradzionego urządzenia.

To wszystko dlatego, że karty eSIM nie istnieją fizycznie, co przekłada się również na znaczną w skali świata redukcję produkcji plastiku i wykorzystania metali szlachetnych, niezbędnych przy starym typie kart SIM.

Co jeszcze może nam dać eSIM?

Brak konieczności umieszczania specjalnego slotu w urządzeniu daje dużą przestrzeń i możliwości na przyszłość! Smartfony z eSIM dzięki temu mogą być mniejsze, a inne urządzenia mogą zyskać dodatkowe funkcje. Przykładem mogą być między innymi aparaty czy kamery. Przy pomocy eSIM telefony umożliwiają wysyłanie zdjęć i filmów z dowolnego miejsca na ziemi – w czasie rzeczywistym. To także ciekawa opcja dla producentów samochodów. Mógłby one łączyć się z siecią i pozwalać na przykład na dokładniejszą nawigację, dostęp do multimediów i serwisów streamingowych, usług telefonicznych, czy też lokalizowanie skradzionych aut!

eSIM to przyszłość

To oczywiście tylko wycinek możliwości, jakie może zaoferować wirtualna karta SIM. Technologia ta jest w gruncie rzeczy dopiero wprowadzana, jednak już dziś widać w niej ogromny potencjał. Ten następca standardowych kart SIM ma dokładnie te same funkcje co jego plastikowy odpowiednik, jednak daje dużo większe możliwości. Pozwoli to również producentom sprzętu na zmianę podejścia już na etapie projektowania.

udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest

Zobacz również

Najlepsze filmy w Max

Max, czyli następca HBO Max i HBO Go to obecnie jeden z największych serwisów streamingowych dostępnych na świecie. W ofercie Max znajdziecie – dosłownie – tysiące terabajtów filmów, programów i seriali. Trzeba mieć niezły pakiet na internet, żeby to wszystko

przeczytaj artykuł »

Wszelkie sprawy załatwisz za pomocą chatu w aplikacji Red Bull MOBILE. Jeżeli nie masz aplikacji to:

Skanuj QR kod

Zeskanuj kod aparatem w swoim smartfonie, żeby pobrać aplikację.